Varje dag används DeLavals lösningar vid mjölkning och utfodring i över 100 länder över hela världen - DeLaval besöker dessutom över 10 000 mjölkproducenter på deras egna gårdar.
Batteriklipper R2 inkl 2 batterier DeLaval batteriklipper R2 med 2 batterier, är en stark och smidig klippmaskin för nöt och häst. R2 har mer än dubbelt så lång klipptid, upp till 120 min, jämfört med sin föregångare. Batteriklipper R2 är betydligt tystare, har lägre vikt och är smal och greppvänlig. Detta underlättar klippningen.
Du klipper snabbt och lätt med C250. Motorn är utrustad med inbyggt överbelastningsskydd. 2 hastigheter; 2600 och 2900 skärslag per minut. Magnetmotorn ger hög effekt till lägre watt. Levereras med skärset 21/23.
Klippmaskin häst. DeLaval Klippmaskin HCP65 häst är en professionell hästklipper till bästa pris. DeLaval HCP65 är en professionell hästklipper. Den är våran storsäljare. HCP65 har ett smalt, mjukt ergonomiskt handtag för bättre komfort och manövrering.
DeLaval skärsettFörbättrad design och kvalitet för lättare klippning. Skärset 21/23 - levereras som standard till: Alla äldre DeLaval saxar samt EC180, CC3-180, CC320, R200. Glestandat skärset för klipping av nöt och häst med lång och smutsig päls. Med glestandade skär klipper man djur med längre, tovigare och smutsigare hår betydligt snabbare och...
DeLaval skärset 31Förbättrad design och kvalitet för lättare klippning. 31 tänder i underkammen, kombinerat med ett 15 tänders överskär ger en mycket jämn och finklippning. Passar för både nöt och häst. Ger hårlängd 3-4 mm.15 För klippning av hästar och rena, torra nötkreatur. Levereras som standard till: HC120, HCP65.
DeLaval trimmer CB35 är en liten smidig klipper för bl a klippning av juver, trimning av hästar eller husdjur. Finns både som nät- och batteridriven. Levereras med standardskär #10. 35W, vikt 420 gram och skärslag/min: 2650
DeLaval trimmer CB35 är en liten smidig klipper för bl a klippning av juver, trimning av hästar eller husdjur. Finns både som nät- och batteridriven. Levereras med standardskär #10. 35W, vikt 420 gram och skärslag/min: 2650
DeLaval elstängseaggregat 10M är ett nätdrivet aggregat med högutgående spänning och energi och kan användas till alla typer av djur. När aggregatet arbetar normalt blinkar indikatorlampan med en pulserande ljud. Aggregatet passar till korta och medellånga elstängsel.
ELSTÄNGSEL AGGREGAT 20M -EU. DeLaval elstängseaggregat 20M är ett nätdrivet aggregat med högutgående spänning och energi och kan användas till alla typer av djur. När aggregatet arbetar normalt blinkar indikatorlampan med en pulserande ljud. Aggregatet passar till korta och medellånga elstängsel. Det är mycket enkelt att använda och har en mycket enkel...
ELSTÄNGSEL AGGREGAT 30M. DeLaval elstängselaggregat 30M är ett nätdrivet aggregat med hög utgående spänning och energi och kan användas till att typer av djur. 30M används för korta och medellånga stängsel i normala förhållanden. 30M är utrustad med en indikator/kontrollampa som blinkar när aggregatet arbetar normalt.
DeLaval elstängselaggregat 120M är ett nätdrivet aggregat med hög utgående spänning och energi och kan användas till att typer av djur.120M används för långa stängsel eller i tuffa förhållanden. Aggregatet är utrustat med två utgående terminaler, en med max utgång och en med reducerade utgång.
Ett riktigt starkt elstängselaggregat DeLaval aggregat E250M är ett nätdrivet aggregat med hög utgående spänning på 25 J. Den är lämplig för kraftig vegetation och till långa permanent stängsel. Aggregatet är utrustade med en utgående terminal. Uppfyller Europeisk säkerhetsstandard EN 60335-2-76 och är CE-märkt.
DeLaval elstängselaggregat E60M är ett nätdrivet aggregat med hög utgående spänning och energi och kan användas till att typer av djur.E60M används för långa stängsel eller i tuffa förhållanden. Aggregatet är utrustat med två utgående terminaler, en med max utgång och en med reducerade utgång.
DeLaval elstängselaggregat ESE120BM är ett aggregat som kan köras på både batteri (12V) och nät, 230V. Dessutom kan man koppla in en solcell för drift och batteriladdning.
DeLaval aggregat ESE16BM är ett kombinerat batteri-/ nätdrivetelstängselaggregat med hög utgående spänning och energi. Passar korta och medellånga stängsel. ESE16BM har ett modulvänligt system för elektroniken. Uppfyller Europeisk säkerhetsstandard och är CE-märkt. Används huvudsaklingen med batteri men kan även anslutas med nätadapter (ingår i leveransen).
ESE25BM är ett kombinerat batteri-/nätdrivet elstängselaggregat som passar både korta och medellånga stängsel. Används huvudsakligen med batteri men kan även anslutas med en nätadapter 94247081 för nätström. Om både nät och batteri är anslutna körs aggregatet med nätström.
Stallkamera FMC-IP1, inkl adapter, Trådlös HD kamera. DeLaval övervakningskamera FMC-IP1 är ett trådlöst kamerasystemi HD anpassat för övervakning i stallar, hallar eller utomhus. FMC-IP1 är speciellt tillverkat för att klara stallförhållanden. Att kunna övervaka och se dina djur eller utrustning ger dig en trygghet och frihet.
Transformator för eluppvärmd vattenkopp E300. E300 får endast anslutas över av SEMKO godkänd skyddstransformator, DeLaval art.nr. 972 918 81. E300 med tillhörande skyddstransformator ska anslutas av behörig elektriker.
Vattenkar med djurvänlig design. PT11 är konstruerad med isolerade, dubbla väggar, en avloppspropp, rostfrilucka och servicelucka. Karet är konstruerat av stöttålig, livsmedelsgodkänd polyetylen.
DeLaval vattenkopp E300. Avsedd för flera djur i grupphållningssystem. Robust, eluppvärmd vattenkopp i aluminium och rostfritt material som håller vattnet på en temperatur av ca 12°C. Garanterat frostfritt vatten året runt. 24 V. Jättebra även till häst.